کاهش آمار شرکت کنندگان در آزمون دکترای امسال / بیکاری مهمترین دلیل عدم تمایل به شرکت در آزمون دکتری

به گزارش خبر ساری ، حسین توکلی، مشاور عالی سازمان سنجش کشور صبح امروز آمار نهایی ثبت نام کنندگان مقطع دکتری را اعلام کرد و گفت:« بر اساس آمار نهایی تعداد ۱۹۵ هزار و ۶۰۰ نفر در آزمون نیمه متمرکز ورودی دوره دکتری (Ph.D) سال ۱۳۹۸ ثبت نام کردند.»

نگاهی به آمار
این در حالی ست که تعداد ۲۳۴ هزار و ۴۵۴ نفر در آزمون دکتری نیمه متمرکز سال ۹۷ ثبت نام کردند که از این تعداد ۱۰۰ هزار و ۶۲۲ نفر معادل ۴۲.۹۲ درصد داوطلبان زن و بقیه داوطلبان مرد بودند.

 در سال 96 نیز تعداد 260 هزار و 83 داوطلب برای شرکت در آزمون ورودی دوره دکتری نیمه‌متمرکز ثبت‌نام کردند که از این تعداد 110 هزار و 163 نفر زن و 149 هزار و 920 نفر مرد هستند یعنی 42.36 درصد داوطلبان زن و 57.64 درصد مرد هستند.

در سال 95نیز 158 هزار و 94 نفر و 201هزار و 335 نفر در سال 94 متقاضی شرکت در آزمون دکتری بودند که این آمار نشان دهنده ی کاهش شدید داوطلبان طی این دو سال بوده است.

کاهش هر ساله ی داوطلبان دکتری
اگر به آمار هشت سال اخیر یعنی از سال 91 تا امسال 98 نگاهی کنیم متوجه خواهیم شد کمترین آمار شرکت کننده در آزمون دکتری مربوط به سال 95 با 158هزار و 94 نفر داوطلب است و سال بعدی آن با افزایشی حدود 110 هزار نفری در کنکور 96 مواجه هستیم. امری که در این میان باید به آن توجه کرد قانون برگزاری سنجش یکپارچه ی تحصیلات تکمیلی است که در سال 95 به تصویب رسیده و تا کنون و بر خلاف میل دانشگاه آزاد اجرایی شده است.

 طبق این قانون آزمون دکتری دانشگاه های سراسری، پیام نور، موسسات غیر انتفاعی و دانشگاه آزاد اسلامی به صورت یکپارچه برگزار می گردد.

در واقع افزایش ناگهانی 110 هزار نفری و رسیدن به مرز 260 هزار داوطلب دکتری در آزمون سراسری دکتری مربوط به افرادی است که به خاطر شرکت در دانشگاه آزاد در این آزمون شرکت کرده اند، در واقع اگر تنها به آمار به صورت یک اطلاع خام نگاه کنیم این اشتباه به وجود می آید که در سال 96 تعداد داوطلبان آزمون دکتری نسبت به سال قبل به صورت ناگهانی افزایش یافته است، در صورتی که آمار های قبل از این تاریخ به علت جدا برگزار شدن آزمون دکتری دانشگاه های سراسری، پیام نور و موسسات عالی از دانشگاه آزاد اسلامی اطلاعاتی ناقص را در اختیار ما می گذارد.

پس از سال 95 و ادغام آزمون های دانشگاه های دو لتی و دانشگاه آزاد و سایر موسسات نیز نه تنها افزایش ادامه پیدا نمی کند بلکه مجددا شاهد کاهش هر ساله ی داوطلبان کنکور دکتری هستیم. به صورتی که آزمون دکتری که در سال 96 با بیش از 260هزار نفر برگزار گردید، امسال با کمتر از 200 هزار نفر برگزار خواهد شد.

یکی از دلایل مهم عدم تمایل به شرکت در آزمون دکتری دلایلی چون بیکاری در مقاطع تحصیلات تکمیلی است، طبق این آمار بیش از 75 در صد از فارغ التحصیلان دانشگاهی بیکار هستند که این آمار برای افراد بدون مدرک دانشگاهی کمتر است.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در سه شنبه, 20 آذر 1397 ساعت 08:44
  • اندازه قلم
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

    ostandari

    farmandari

    ecity

فید خوراک

HTML 5شما میتوانید با استفاده از RSS ما به جدیدترین خبرها در وب سایت خود دسترسی داشته باشید