مصاحبه با آقای طالبعلی پورشریعه مدیرمسول کلینیک باران و خانم تهمینه وصله چی روانشناس و محقق اجتماعی شهرستان ساری پیرامون شیوع بیماریها و آسیبهای روحی و روانی و اثرات منفی آن بر کارکرد اجتماعی افراد

به گزارش خبر ساری ، با توجه به شیوع بیماریها و آسیبهای روحی و روانی و اثرات منفی آن بر کارکرد اجتماعی افراد مصاحبه ای تخصصی با جناب آقای طالبعلی پورشریعه مدیرمسول کلینیک باران و خانم تهمینه وصله چی روانشناس و محقق اجتماعی انجام دادیم تا با نقطه نظرات این کارشناسان در حوزه مداخلات معنوی برای درمان اختلالات روانی آشنا شویم :

IMG 0861

 

جناب آقای پورشریعه باتوجه به تخصص و حیطه فعالیت خودتان بفرمایید منظور از اختلالات ومشکلات روحی و روانی چیست ؟ بیماری‌ روانی، اختلال روانی یا کژکاری روانی، سندرومی است که ویژگی بنیادین آن‌ عبارتند از: مختل شدن شناخت، کنترل هیجان و یا رفتار به گونه‌ای که از دید بالینی معنادار باشد و نابسامانی یا نقص کارکردی در فرآیندهای جسمانی و روانی یا رشدی را نمایان کند. اختلال روانی باعث مختل شدن زندگی انسان در زمینه‌های شخصی خانوادگی و اجتماعی می‌شود. اگر بخواهم ساده‌تر بگویم اختلال روانی یک کژکاری و مشکل در رفتار یا فرآیندهای روانی انسان است که خود را با یک ناهنجاری در رفتار و فرآیندهای روان نشان می‌دهد. بیش‌تر مردم کسی را نابهنجار یا غیرعادی می‌دانند که رفتار، اندیشه یا احساسات او غیرمعمول و عجیب است و همانند دیگران نیست مردم چنین کسانی را دچار اختلال روانی می‌دانند. اختلال روانی یک برچسب نیست که به سادگی بتوان آن را به دیگران زد و با دیدن برخی از نشانه‌ها نمی‌توان کسی را دارای یک اختلال روانی دانست. اختلال‌های روانی به دلایل گوناگونی پدید می‌آیند و می‌توانند دارای زمینه‌های ژنتیکی، فیزیولوژیکی، محیطی، خانوادگی، اجتماعی، فردی و شیوه‌ی زندگی باشد.اختلال روانی باعث می‌شود رفتار انسان در برابر دیگر انسا‌ن‌ها و در برخورد با محیط دچار مشکل شود یکی از چیزهایی که باعث شدیدتر شدن اختلال در فرد می‌شود این است که فرد نسبت به اختلال خود، آگاهی درستی ندارد و برای درمان مشکل خود از روان‌شناس کمک نمی‌گیرد.

بر پایه‌ی آمار سازمان بهداشت جهانی بیش‌ترین اختلالات روانی در یک دهه‌ی گذشته افسردگی، استرس و اضطراب هستند از این میان افسردگی نزدیک به ۴۰۰ میلیون انسان را در جهان به چالش کشیده است. اختلالات روانی واگیردار نیستند اما هر روز گسترش می‌یابند پس باید پیشگیری و درمان را جدی گرفت

فرق بین رواندرمانی و مشاوره چیست ؟

مشاوره

فرایندی فعال و پویاست که درآن مشاور روانشناس در تجربیات مراجعه کننده خود شریک شده و به او کمک میکند تا با بازبینی مسائل خود تصمیمات موثر و کارآمد را انتخاب نماید نه اینکه روانشناس آنها را نصیحت کند و بگوید که چه بکنند ویا چه نکنند.

مشاوره یک حرفه یاورانه است که از علوم مختلف بخصوص علوم انسانی مانند روان شناسی علوم تربیتی جامعه شناسی اقتصاد فلسفه روان پزشکی نورولوژی. حتی تاریخ استفاده می کند تا به مردم کمک کند در زندگی پیچیده صنعتی امروز به راحتی به حیات خود ادامه دهند. نقطه تمرکز مشاوره کمک به مردم برای تصمیم گیری است.

بنابر این مشاوره در تصمیم گیری های اساسی موجب نجات و عدم تصمیم گیری درست موجب تباهی است. عمده تباهی های ما ناشی از تصمیم های غلط در زندگی است. مشاوره استفاده از تمام دانش علوم انسانی برای کمک به مردم برای اتخاذ تصمیم موثر در زندگی است.زیرا هر آن و لحظه زندگی تصمیم گیری است.

روان درمانی : عمیق ترین نوع مداخلات روانشناختی میباشد که در زمینه اختلالات و بیماریهای روانی بکار گرفته میشود. رواندرمانی فعالیتی هدفمند ، تخصصی و بسیار ظریف است که نیازمند آموزش ، هنر درمان ، مهارت و تسلط خاص می باشد . مداخلات روانشناختی و اثر بخشی آنها در یک جلسه امکان پذیر نبوده و نیازمند سلسله جلسات مستمر میباشد حتی در بسیاری از موارد جلسات پیگیری بعد از اتمام دوره نیز لازم و ضروری است لذا این نگرش که طی یک یا دو جلسه دستورات درمانی ارائه شده ودرمان ختم می یابد ، مسلما دیدگاهی غیر علمی و غیر روانشناختی می باشد.

IMG 0868

خانم تهمینه وصله چی روانشناس بالینی و محقق در زمینه مداخلات معنوی در درمان اختلالات روانی می باشد که دقایقی با او به گفتگو نشستیم .

خانم وصله چی با توجه به مطالعات شما در زمینه مداخلات معنوی ، میتوانید تعریف کلی از این نوع رواندرمانی در اختیار ما قرار دهید ؟

ابتدا واژه معنویت را تعریف نموده و توضیح کامل بیان میکنم . واژه معنویت از ریشه لاتین اسپرپتوس گرفته شده است که به معنای تنفس یا نفس کشیدن است. معنویت نامی است که به تجاربی فراتر از مسائل مادی نسبت داده می شود. تجاربی که با حواس پنجگانه حاصل نمی شود، بلکه حقایق عمیق و ارزش هایی را در بر می گیرند که انسان با یکی از ابعاد خود که همان بعد روحانی است، آن را درک می کند. معنویت یک بعد اساسی انسان است که از کودکی در انسان ها رشد می کند، متحول می شود و با اثرپذیری از محیط می تواند به شکوفایی رسیده، دچار وقفه شده و یا آسیب پذیر و آسیب زا گردد.

وقتی معنویت افراد دچار آسیب گردد، برداشت ان ها از وجود، خلقت، خالق و نیز باری تعالی و صفات انبیا و افعال او، چگونگی ارتباط نشان با او دچار اختلال می شود و این برداشت و ششناخت ناصحیح و ناسازگار با رشد واقعی انسان، بر برداشت افراد از خودشان نیز تاثیر می گذارد و موجب آسیب در رشد و سازگاری می گردد. به همین جهت است که در متون دینی، نسیان خدا و نسیان خود در کنار هم آمده اند و نیرنگ باختن با خدا، نیرنگ باختن با خویشتن قلمداد شده است.

معنویت به مثابه ی آگاهی از هستی یا نیرویی فراتر از جنبه های مادی زندگی است و احساس عمیقی از وحدت یا پیوند با کائنات را به وجود می آورد.

افکار مثبت و سخت رویی هر دو مولفه ی معنویت هستند و با سلامت و مقاومت در برابر استرس ارتباط دارند. تکیه گاه معنوی می تواند تاثیر ضربه گیری در برابر استرس داششته باشد و همچنیین مییان سلامت روانی، سلامت جسسمی، رضایت از زندگی و سرزنده بودن، رابطه مثبت و معنادار وجود دارد.

وقتی از معنویت سخن می رود، بسیاری آن را با دین یکی می دانند و بر این باورند که معنویت به معنای دین داری یا دین ورزی است. گرچه معنویت مخالفتی با دینداری ندارد ولی به معنای دینداری هم نیست. در عین حال، با پایبندی نظری یا عملی نسبت به یکی از ادیان منافاتی ندارد و در بسیاری از موارد با دین یا مذهب خاص پیوند نخورده است. بنابراین انسان می تواند به هر دین یا مذهبی پایبند باشد و معنوی باشد و یا به هیچ دین یا مذهب خاصی پاییبند نباشد و در عین حال باز هم معنوی باقی بماند. پس می توان گفت معنویت پدیده است است گه گرچه با دینداری نزدیک است اما به معنای دینداری و عرفان نیست. از طرف دیگر، معنویت به معنای اخلاقی بودن یا اخلاقی زیستن هم نیست. به عبارتی بین اخلاق و معنویت نیز مرز وجود دارد.

ظرافت رشد معنوی در این است که در رشد و شکوفایی آن عوامل متعددی از جمله محیط مناسب و سلامت نسبی روانی تاثیر دارند. تاثیر عوامل روانی در رشد و شکوفایی معنوی بقدری است که جدا کردن سلامت روانی و معنوی از همدییگر کار اسانی نیست. از همین جا است که اهمیت رشد روانی و اجتماعی در رشد بهینه ی معنوی معلوم می شود .

تحقیقات زیادی در رابطه با رشد معنوی نشان داده اند که در صورت آسیب دیدن کیفین دلبستگی به والدین نه تنها مشکلات روانی در دوران نوجوانی و بزرگسالی ایجاد می شود بلکه مشکلات و آسیب های معنوی از قبیل کاهش اعتقاد به خدا در دوران بزرگسالی ایجاد می گردد.

هدف و مبنای رواندرمانی معنوی چیست و اجزا آن کدامند ؟

هدف اساسی روان ششناسی معنوی ، تلفیق جنبه های زیستی ، روانی و روحانی حقیقت وجودی ما در قالب درک متعادل تر و کاملتری از طبیعت انسان و نیازهای اساسی است.

هم اکنون ،5 مبنای محکمی برای درک سلامت و بیماری انسان داریم.

روان درمانی های مبتنی بر فرهنگ

- درمان با رویکردهای معنوی: برای فهم بیشتر درمان با رویکرد معنویت و دینداری وابسته به فرهنگ مسسلمانان ، و نیز به منظور گنجانیدن این رویکرد در برنامه های آموزش پزشکی و علوم انسانی، بد نیست مروری بر مششاوره و روان درمانی آن هم با رویکرد دینی و اسلامی می شود. گرچه انواع متفاوتی از درمان و رواندرمانی وجود دارد، بنظر می رسد که بقای آن ها حداقل یک هدف مشترک دارند. کاهش رنج کلی مراجعات هر مراجعی که به جلسه روان درمانی میاید مشکلاتی دارد معنی موضوعاتی که باعث احساسات منفی از قبیل افسردگی، اضطراب یا خشم می شود.

هرچه یک درمانگر در کمک به بیمار برای غلبه بر این احساسات منفی و جلوگیری از عود آن ها موفق تر باشد، روان درمانی او موفق تر است.

خدمت و حمایت و مراقبت، اغلب نیازمند فراخوانی نیروهای درونی مراجع است و بدون بکارگیری این نیروها موفقیت در درمان شکست هایی را در برنامه ی درمانی بهمراه خواهد داشت. منابع معنوی از جمله نیروهای درونی بیماران است که در یکپارچگی یا تمامیت جسم، روان و بعد اجتماعی آنان نقش بسیاری دارد. متخصصصان با درنظر گرفتن بعد معنوی و دینی در برنامه ی درمانی، می توانند سلامت جسمانی ، روانی، اجتماعی و معنوی مراجعان را به شکل یکپارچه در اولویت قرار دهند و به درک عمیق تری از نیازهای آن ها دست یابند. علاوه بر این توجه به بعد معنوی در بیماران و مراجعان به دو دلیل حائز اهمیت است:

1- بسیاری از مردم دارای ایمان قوی هستند. 2- عقاید دین، رابطه ی درمانی و تصمیم گیری پزشکی را تحت تأثیر قرار می دهند.

افکار و رفتارهای دینی نقش مهمی در تسکین یا تشدید علائم اسیب ششناسی روانی در بیماران مسسلمان ایفا می کنند . بنابراین هر روان درمانگر موفقی در کششور خود نیازمند فرهنگ دینی و اسلامی است. بعلاوه بعضی از

انواع درمان های معنوی و مثبت گرا را میتوانید به اختصار توضیح دهید ؟

این درمان ها عبارتند از : 1- درمان های هیجانی، معنوی که مداخلاتی هستند برای کمک به تغییراتی در حیطه احساس های معنوی و مذهبی ، 2- درمان های رفتاری – معنوی که در تعالیم اسلامی روش های مقابله با تنیدگی و سازگاری با سختی ها ذکر شده اند از جمله صبر و خویشتنداری ، ازدواج ، حمایت اجتماعی و ... را شامل می شوند. این مداخلات برای تغییر و اصلاح رفتارهای مذهبی و سبک زندگی معنوی مراجعان در نظر گرفته شده اند. 3- دسته ی سوم درمان های شناختی – معنوی هستند که برای تغییر باورهای دینی – معنوی و مهم آنان از دین و معنویت طراحی شده اند و شامل ایمان به خداوند، بینش فرد نسبت به وقوع سختی ها، توکل به خدا و اعتقاد به مقدرات الهی است. 4- چهارمین نوع درمان، درمان های معنوی بین فردی هستند که عبارتست از مداخلاتی که کیفیت و کمیت ارتباطات افراد با خانواده ، دوستان، و اعضای جامعه مذهبی مورد هدف قرار می دهند. 5-درمان مبتنی بر کیفیت زندگی پنجمین نوع درمان است که رویکرد جامعی است برای ترکیب اجزای اصصلی روان شناسی مثبت گرا با ششناخت درمانی و هدف آن کمک به درمانجویان برای کشف نیازها، اهداف، و خواسته ها در حیطه های مهم زندگی و پیش رفتن به سمت تحقق آنها برای رسیدن به یک زندگی رضایت بخش است. 6- درمان دیگر بهزیستی درمانی است که مداخله ای کوتاه، سازمان یافته و رهنمودی و شکل مداراتسست که بر مبنای الگوی شناختی بهباشی روان شناختی ردیف قرار دارد که در آن از خودنگری ها، خاطره نویسی و تعاملات درمانجو و درمانگر برای افزایش بهزیستی درمانجو استفاده می شود.   7- نوع دیگری از درمان های مثبت گرا، امید درمانی می باشد . درمانگرانی که روش امید درمانی را به کار می برند. به درمانجویان کمک می کنند تا اهداف روشن تری برای خود تعریف کنند، چگونگی ایجاد مسییرهای چندگانه را برای رسیدن به اهداف یاد بگیرند و انرژی روانی مورد نیاز برای پیگیری اهداف، امکانات و موفقیت های گذشته متمرکز شوند و نه بر مشکلات یا شکست ها، بسیار مهم است که درمانگران هنگام اجرای امید درمانی، نسبت به فرهنگی که درمانجویان در آن زندگی کرده و رشد یافته اند، حساس باشند.

IMG 0863

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در سه شنبه, 30 مرداد 1397 ساعت 10:45
  • اندازه قلم
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

    ostandari

    farmandari

    ecity

فید خوراک

HTML 5شما میتوانید با استفاده از RSS ما به جدیدترین خبرها در وب سایت خود دسترسی داشته باشید