خسارت 10 میلیاردی آتش‌سوزی به مسجد جامع ساری/مردم باید صبر و تحمل کنند!

معاون میراث فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران از خسارت ده میلیاردی به مسجد جامع خبر داد و گفت:از آن جا که این بنا یک بنای باقدمت چند هزار ساله تاریخی است، لذا مردم باید تحمل کنند!

به گزارش خبر ساری،معاون میراث فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران با اشاره به خسارت 10 میلیارد تومانی آتش‌سوزی به مسجد جامع ساری گفت: در اجرای این طرح و مرمت و بازسازی آن، فازبندی و یا تکه، تکه کاری نداریم و تمامی طرح یکجا اجرا خواهد شد و به پایان هم می‌رسد. و از آن جا که این بنا یک بنای باقدمت چند هزار ساله تاریخی است، لذا مردم باید تحمل کنند، چرا که این طرح نیاز به تحمل و صبر دارد.
 عبدالمطلب شریفی درباره آخرین تصمیمات و جزییات بازسازی مسجد جامع ساری اظهار کرد: باید چند روزی صبر کنیم تا بنا خودش را نشان دهد، ضمن اینکه فردا همکاران‌مان از تهران به مازندران می‌آیند تا از آخرین اندیشه‌های ممکن هم بهره‌مند شویم.
 وی افزود: ما طرح از پیش طراحی شده برای معماری‌های مذهبی داریم، اما از آنجا که برخی بناها از بین رفته است نیازمند اصلاح و بازنگری است.
معاون میراث فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران خاطرنشان کرد: غالب صدمات به سقف مسجد بوده و سایر بناها عمدتا سالم است و ما در بازسازی بنا یه هیچ وجه تغییری در بنا ایجاد نمی‌کنیم و تنها سازه‌ها نیازمند استحکام بخشی است.
 شریفی در پاسخ به سوال خبرنگار ما در این خصوص که آیا در طراحی و بازسازی مسجد، سقف آن مجددا از چوب خواهد بود، بیان کرد: برای تصمیم‌گیری در این خصوص باید شورای فنی تشکیل شود تا برای آن بهترین تصمیم گرفته شود، البته استفاده از چوب نیز با معماری سنتی یکی از گزینه‌های پیشنهادی خواهد بود.
وی با بیان اینکه در بازسازی مسجد جامع ساری ما از آخرین تکنولوژی‌های روز براساس ضوابط میراث فرهنگی استفاده می‌کنیم، اضافه کرد: تمام تلاش ما این است که اولا براساس ضوابط میراث فرهنگی عمل کنیم و دوما در اجرای کار سرعت در بازسازی را لحاظ کنیم.
معاون میراث فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران تصریح کرد: در اجرای این طرح و مرمت و بازسازی آن، فازبندی و یا تکه، تکه کاری نداریم و تمامی طرح یکجا اجرا خواهد شد و به پایان هم خواهد رسید.
شریفی تأکید کرد: در آخرین جلسه برگزار شده در خصوص بازسازی مسجد جامع ساری، میراث فرهنگی به عنوان ناظر و ارزیاب طرح و شهرداری ساری به عنوان مجری طرح تعیین شد و سایر دستگاه‌های ذیربط در تأمین اعتبار بازسازی آن سهیم هستند.
وی ادامه داد: در بازسازی این طرح هم از اعتبارات ملی، هم استانی و هم از کمک‌های مردمی و خیران بهره می‌گیریم.
معاون میراث فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران در پایان گفت: خسارت برآورد شده در آتش‌سوزی مسجد جامع ساری، بین 9 تا 10 میلیارد تومان تخمین زده شده است و از آن جا که این بنا یک بنای باقدمت چند هزار ساله تاریخی است، لذا مردم باید تحمل کنند، چرا که این طرح نیاز به تحمل و صبر دارد.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در یکشنبه, 31 تیر 1397 ساعت 16:51
  • اندازه قلم
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

    ostandari

    farmandari

    ecity

فید خوراک

HTML 5شما میتوانید با استفاده از RSS ما به جدیدترین خبرها در وب سایت خود دسترسی داشته باشید