علی نجفی:خط انتقال گاز دامغان به ساری امنیت انرژی ایران را ارتقا می بخشد

  • یکشنبه, 08 مرداد 1396 ساعت 08:32
  • منتشرشده در اخبار سیاسی
  • بازدید 327 بار

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، گفت: طرح بزرگ خط انتقال گاز دامغان به ساری که هفته جاری افتتاح می شود از خدمات بسیار ارزشمند دولت تدبیر و امید در خطه شمال است که نقش موثری در امنیت انرژی ایران خواهد داشت.

به گزارش خبر ساری، علی نجفی افزود: با بهره برداری از این طرح ملی، وابستگی مناطق شمالی ایران به واردات گاز از ترکمنستان از بین خواهد رفت و از این پس معادله همکاری انرژی میان ایران و ترکمنستان براساس منافع مشترک و نه اجبار و اضطرار تغییر خواهد یافت.

نماینده‌ بابل در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: این طرح بزرگ نه تنها دغدغه های مصارف گاز خانگی در استان های شمالی را برطرف می کند بلکه در تامین سوخت صنایع و واحدهای تولیدی بسیار اثرگذار است که این امر می تواند یکی از مولفه های اساسی تامین زیرساخت های لازم برای توسعه اشتغال پایدار در مناطق شمالی باشد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، گفت: خوشبختانه دولت تدبیر و امید نسبت به این طرح بزرگ دقت نظر خاصی داشته است و با پیگیری های انجام شده و تلاش های وزارت نفت خوشبختانه این طرح به ثمر رسیده است که در توسعه استان های شمالی بسیار اثربخش است.

به گزارش ایرنا، خط انتقال 42 اینچ گاز دامغان - کیاسر - ساری قرار است سه شنبه این هفته با حضور وزیر نفت افتتاح شود.

برای اجرای این طرح که هدف آن پایداری گاز مشترکان مازندران و گازرسانی به روستاهای ییلاقی واقع در جنگل های هیرکانی این استان است، بیش از یک هزار میلیارد تومان هزینه شده است.

اجرای این طرح از زمستان سال 86 و پس از نخستین بدعهدی کشور ترکمنستان در تامین گاز مورد نیاز کشورمان در دستور کار قرار گرفت ولی تا پایان عمر دولت گذشته تنها 30 درصد پیشرفت فیزیکی داشت.

شتاب بخشی به اجرای این طرح در دولت یازدهم به منظور تحقق پایداری گاز مشترکان مازندرانی و همچنین حفاظت از جنگل های هیرکانی این استان از طریق گازرسانی به روستاهای بالادست در دستور کار قرار گرفت و با تامین بموقع اعتبارات مورد نیاز به مرحله بهره برداری رسیده است.

استان مازندران با توجه به این که در انتهای خط لوله گازی کشور قرار دارد در پیک مصرف این انرژی فسیلی بویژه زمستان های سرد و سخت با کمبود گاز مواجه می شود و به همین خاطر بخشی از گاز مورد نیاز فصل زمستان این استان از طریق واردات از ترکمنستان تامین می شود.

طبق آمار 99 درصد از شهرها و حدود 90 درصد از روستاهای استان مازندران در حال حاضر از نعمت گاز برخوردار هستند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در یکشنبه, 08 مرداد 1396 ساعت 08:44
  • اندازه قلم
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

    ostandari

    farmandari

    ecity

فید خوراک

HTML 5شما میتوانید با استفاده از RSS ما به جدیدترین خبرها در وب سایت خود دسترسی داشته باشید