آلودگی قریب به 10 روستای مازندران به آنفلوآنزای پرندگان

رئیس سازمان جهاد كشاورزی از ورود ویروس جدید آنفولانزای فوق حاد پرندگان به مازندران و آلودگی قریب به 10روستای استان به این ویروس خبر داد.

به گزارش خبرساری و به نقل از ایسنا،دلاور حیدرپور در حاشیه جلسه کنترل آنفلوآنزای پرندگان در استانداری مازندران اظهار کرد: با ورود پرندگان مهاجر از سیبری متاسفانه ویروس جدیدی از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان وارد استان شد.

وی افزود: این ویروس مانند نوع قبلی نیست اما خطر آن هنوز برای انسان ها ثابت نشده است.

رئیس سازمان جهاد كشاورزی مازندران تصریح کرد: در حال حاضر تنها یک واحد صنعتی آلوده به این ویروس شده که اقدامات بهداشتی لازم در این مورد صورت گرفته است.

حیدرپور خاطرنشان کرد: قریب به 10روستا نیز در شهرستان ها درگیر این ویروس شده اند که اقدامات لازم توسط دامپزشکی صورت گرفته و کانون های آلوده پاکسازی شده است.

وی با ذکر این نکته که در شرایط کنونی پرورش دهندگان بومی و سنتی ماکیان باید دقت لازم را در صورت مشاهده علایم بیماری داشته باشند، گفت: این افراد باید به محض رویت علایم بیماری به نزدیک ترین مرکز خدمات کشاورزی جهاد کشاورزی و یا دامپزشکی مراجعه کرده تا معاینات لازم صورت گیرد.

رئیس سازمان جهاد كشاورزی استان مازندران تصریح کرد: در صورت وجود آلودگی برابر مقررات بهداشتی به معدوم سازی اقدام کنند تا بیماری در کانون کنترل شده و گسترش نیابد.

وی خاطرنشان کرد: واحدهای صنعتی نیز نظارتهای بهداشتی خود را افزایش دهند و در پخت ماکیان دقت عمل به خرج دهند و با درجه حرارت بالا آن را طبخ نموده تا مشکلی ایجاد نشود.

حیدرپور یادآور شد: در جلسه آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استانداری مازندران نیز مبنا برآن شد تا اعتباراتی برای آن دسته پرورش دهندگان ماکیان که با بیماری آنفلوآنزای فوق حاد روبه رو بوده و مجبور به معدوم سازی شده اند در نظرگرفته شود.

وی گفت: پس از کارشناسی لازم درباره میزان خسارت هزینه تلفات به پرورش دهندگان تخصیص می یابد.

رئیس سازمان جهاد كشاورزی استان مازندران افزود: با وضعیت فعلی کماکان شکار پرندگان و خرید و فروش آنها ممنوع است.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
  • آخرین ویرایش در یکشنبه, 12 دی 1395 ساعت 11:54
  • اندازه قلم
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

    ostandari

    farmandari

    ecity

فید خوراک

HTML 5شما میتوانید با استفاده از RSS ما به جدیدترین خبرها در وب سایت خود دسترسی داشته باشید